Спостереження полярного сяйва у Бердянську 20 листопада 2003 року

Печать
PDF

Ще за 234 роки до відкриття Спостереження полярного сяйва 20 листопада 2003 року

Мабуть, кожний аматор астрономії, йдучи пізно ввечері піднімає голову та милується красою нічного неба. І частенько природа винагороджує нас за це певними сюрпризами. Саме таким сюрпризом стало для мене полярне сяйво 20 листопада 2003 року. Це було перше в моєму житті полярне сяйво, яке я спостерігав!

Ввечері 20 листопада 2003 року, об 23:03 за київським часом, йдучи додому, помітив незвичайне світіння неба. Світіння було червоного кольору.


Так як явище спостерігалося у центрі міста, то спочатку його було прийнято за штучну підсвітку. Але дякуючи хмарності (як вдалося переконатися, іноді й вона допомагає), вдалося з’ясувати, що це все ж таки полярне сяйво. До такого висновку дійшов, побачивши, що на відміну від небесного фону, ці хмарки не набували незвичайного кольору – вони залишалися білими. Так я переконався, що це все ж таки це те, рідкісне у нас, на півдні України, явище – полярне сяйво.
Сяйво простяглося від Великої Медведиці (UMa) і аж до Либідя (Cyg) (які на той час розташовувалися на півночі), і мало, як вже зазначалося, червоний колір. Див. карту на останній сторінці.

Як мені здалося, я помітив явище, коли воно перебувало у “максимумі” своєї яскравості й краси. Зразу почав визначати тип сяйва. Сяйво було дифузне, не мало чітких контурів, тип було визначено як “занавес”.

Світіння займало близько чверті горизонту й зверху відділялося слабкою пурпурною каймою. Сяйво мало вигляд численних стовпів, обриси яких повільно змінювалися.

Десь, починаючи з 23:35 сяйво почало тускніти і приблизно опівночі зникло зовсім.

Деякі ділянки набували навіть зеленуватого відтінку. Взагалі, те, що сяйво було червоного та зеленого кольорів свідчить про те, що основні компоненти нашої атмосфери – кисень та азот – опромінюються енергійними частинками, що взагалі й є причиною сяйв.

Відмітив, що яскравість окремих ділянок сяйва не розподілялася рівномірно. Так, наприклад, об 23:30 найбільшої яскравості набув ділянка в районі Великої Медведиці – тобто найсхідніша частина сяйва на той момент. А ось західніше інтенсивність була набагато нижчою. Потім район найбільшої яскравості переміщувався на захід. Пізніше знову захід падав у яскравості, а схід розгорався з новою силою. І так спочатку й декілька разів. Період таких переміщень – близько десяти ~ п’ятнадцяти (іноді до двадцяти) хвилин.

Поступово висота й ширина сяйва та його яскравість зменшувалися.

До речі, максимальна висота світіння, яке вдалося помітити в умовах міста становила близько 30-40 градусів над горизонтом.

Сеанс спостережень складав 23:03 – 01:10 за київським часом. Тобто від моменту виявлення сяйва (визначено як можливий максимум) і аж за годину після того моменту, коли сяйво перестало бути помітнім.
Координати місця спостереження: широта 46? 46?, довгота 2 год 27,2 хв.
Більш детальним спостереженням заважала штучна підсвітка міста, оточуючі дерева та будинки, а також хмарність.
Хмарність на момент спостережень була охарактеризована за міжнародними стандартами як “10 Ас”. Тобто, висококучеві хмари середнього ярусу.

Наступного ранку в мережі Інтернет вдалося знайти велику кількість повідомлень із різних куточків світу про спостереження цього ж сяйва. Отже, сяйво 20 липня 2003 року спостерігалось і во Флориді, і в Петербурзі і… в Бердянську.

Як виявилось під час аналізу отриманих спостережень та даних щодо сонячної спалахової активності, причиною сяйва були спалахи на Сонці 18 листопада 2003 року. Так, 18 листопада в 10:11 UTC засоби спостережень Сонця зареєстрували в області №486 потужний спалах типу М4. Спеціалісти вважають, що саме він став причиною численних сяйв 20 листопада 2003 року.


Головін Олександр

Чат

Последнее сообщение: 10 лет, 9 мес. назад
  • admin : тестовое сообщение

Только зарегистрированные пользователи могут оставлять сообщения

Посетители


mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня38
mod_vvisit_counterВчера61
mod_vvisit_counterЗа неделю99
mod_vvisit_counterЗа прошл.неделю420
mod_vvisit_counterЗа месяц1096
mod_vvisit_counterЗа прошл.месяц1650
mod_vvisit_counterВсего498810

Сейчас на сайте: 1
Ваш IP: 54.173.214.227
,
Сегодня: Янв. 24, 2022

Сейчас на сайте

Никого